V roku 1841 vznikol na Spiši Župný hospodársky spolok. Jeho zameraním bolo povzniesť poľnohospodársku výrobu vo všetkých oblastiach, okrem iných aj včelárstva. V roku 1865 bola vytvorená jeho podsekcia v Kežmarku. Bolo to prvé známe včelárske organizované združovanie včelárov na Spiši. Šesťdesiate roky 19. Storočia boli rokmi, kedy sa včelárska organizácia v Kežmarku vypracovala na vedúce postavenie medzi včelárskymi organizáciami v Uhorsku. Vedúcou osobnosťou bol v tom čase Karol R. Máthey.
V roku 1887 došlo k organizačnej zmene, kedy hlavná činnosť prechádza na Hornouhorský včelársky spolok v Prešove. Sídlo bolo vždy v bydlisku predsedu. Tento princíp končí v roku 1945. Počas celého obdobia bola Kežmarská filiálka, ktorá zohrala významnú úlohu.
V roku 1926 bola v Kežmarku celoštátna výstava na ktorej bolo registrovaných 240 vystavovateľov. Včelári mali svoju samostatnú sekciu, ktorá mala širokú publicitu. Organizátorom bol Nemecký spolok so sídlom v Levoči. Na Spiši mal viac miestnych skupín a 176 členov. Súčasťou výstavy boli prednášky, napr. Dr. Gašperík prednášal na tému Dvojmatkové včelárenie v úľoch typu Slovák.
V roku 1934 bola prijatá nová organizačná štruktúra včelárstva s rozdelením na župy. Podľa štatistických údajov z roku 1932 sa dá predpokladať, že v okrese Kežmarok bolo 1260 včelstiev.
Nové štátoprávne usporiadanie po vzniku ČSR sa premietlo i do organizácie včelárskych spolkov. V roku 1924 vznikol v Levoči Spolok včelárov-Imkerverein. Jeho súčasťou ako podsekcia bol organizovaní i Kežmarskí včelári. Zaviedli napr. výrobu úľa rámikovej miery 38×30 tzv. Levočák. Vyrábal sa v krajskej väznici v Levoči za cenu 50 Kč.
Počas 2. Sv. vojny sa narušili väzby Kežmarku na Levoču. 28.11.1943 bol založený spolok v Kežmarku a včlenil sa do Spolku včelárov Slovenska. Združoval včelárov z celého okresu.
Prvými funkcionármi boli Michal Roth, Marian Ferenčík a Štefan Zvada. Po 2. S. vojne viedol organizáciu Dr. Roman Fraštia a od roku 1952 Šimon Čekovský. V ďalších rokoch predsednícku funkciu zastávali Vilam Glatz a Bernard Džadoň.
Od roku 1990 Je predsedom Martin Vlach a tajomníkom Mgr. Ľubomír Mačko.
V roku 2018 Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Kežmarok zrušila svoje členstvo v SZV a vstúpila do Asociácie včelárov Slovenska. Dôvodom bola nespokojnosť s činnosťou vedenia SZV a stroskotaním snáh o nápravu.
ZO AVS Kežmarok združuje v roku 2019 122 včelárov s počtom včelstiev 1726.
Je veľmi pekné keď Slovenský národ pozná svoju históriu,ale je ešte krajšie keď včelárska organizácia po toľkých rokoch vie zdokumentovať svoju činnosť!
Svedčí to o pedantnosť i ľudí ,ktorí v tej oblasti žijú !