Ekologický chov včiel

Milí včelári,

hoci v tomto roku nám spoločné včelárske stretnutie nevyšlo, s radosťou vám oznamujem, že o to viac príležitostí nás čaká v nasledujúcom roku, či dokonca rokoch.

V novembri 2016 ste mi v dotazníkoch označili, že máte záujem o školenie o ekologickom chove včiel a návštevu ekologických včelníc v Rakúsku. Vytvoriť kvalitný včelársky program nie je maličkosť, potrebné je získať odborníkov a v nemalej miere, aj finančné prostriedky. Som rada, že sa to podarilo.

V ostatných rokoch som pracovala na vzniku slovensko-česko-rakúskeho včelárskeho partnerstva, vďaka ktorému vznikol spoločný vzdelávací projekt pod názvom BLESABEE. Jeho cieľom je posilniť kompetencie a zručnosti včelárov a pomôcť im dostať sa až na úroveň učiteľov včelárstva, ktorí budú následne vzdelávať včelárov v regiónoch.

Prvým výstupom projektu je nový vzdelávací program o ekologickom chove včiel, s osobitným dôrazom na ošetrovanie včelstiev kombináciou biotechnologických zásahov, tepelného ošetrovania ako aj organickými kyselinami. Pripravovaný vzdelávací program pozostáva zo štyroch vzájomne prepojených modulov a bude vyučovaný kombinovanou formou online štúdia materiálov, diskusného fóra s odborníkmi ako aj s praktickou časťou, ktorá bude prebiehať na vybraných vzdelávacích včelniciach.

V roku 2018 budeme testovať vytvorené vzdelávacie materiály ako aj prakticky zamerané 2 dňové školenie, ktoré bude prebiehať v areáli SOŠ Pod Bánošom v apríli 2018. Cieľom tohto stretnutia bude diskutovať s pozvanými včelárskymi odborníkmi, ktorí, s malými výnimkami, chovajú včelstvá v ekologickom režime. Podrobnosti vám pošlem začiatkom februára 2018. Tí, ktorí však už teraz viete, že máte záujem o takéto odborné školenie (ukončené certifikátom vydávaným SOŠ Pod Bánošom), prosím, napíšte mi už teraz, aby sme vedeli predbežný záujem.

Od roku 2019 budú školenia prebiehať už v rámci novej multimediálnej vzdelávacej platformy, ktorá bude ponúkať špecializované modulové školenia, ktoré budú vždy doplnené  o praktické cvičenia na včelniciach.

Komu sa zdá jar ďaleko, pozývam vás na včelárske stretnutie 18.1. o 17:30 do Stupavy, Mestského kultúrneho centra, kde som pozvala Rakúskeho profesionálneho “bio” včelára, Thomasa Fandla z Burgenlandu. Jeho prednáška bude zameraná na jeho technologický postup vedenia včelstiev v tzv. “bio-režime”. Včelári viac ako 40 rokov a je vynikajúci včelársky odborník. Prednášku budem tlmočiť z angličtiny. Príďte! Prosím, napíšte mi email, aby sme vedeli pripraviť kapacitu sedení.

Mohlo by vás zaujímať aj podujatie v Nitre, výstavisko Agrokomplex, v rámci predajnej výstavy Včelárstvo pripravujeme cyklus prednášok na sobotu, 24.2.2018. Prezentovať budú okrem iných hostí aj Ing. Pavel Fiľo, Ing. Robert Chlebo a Daniel Pfeifenberger zo Salzburgu (obhospodaruje okolo 150 včelstiev v bio-režime).

Kto má záujem ísť cestou “včelárenia bez (minimálnej bez ťažkej) chémie”, poznačte si tieto dátumy a veľmi rada vás opäť uvidím.

Na záver každému z Vás úprimne želám najmä pokoj, pohodu, vyložené nohy, tásku plnú koláčov a dobrôt, prechádzky po lese – čokoľvek Vám bude robiť radosť. Hlavne pokoj od všetkých starostí. Nabite sa pozitívnou energiou a teším sa vás v novom roku 2018.

Radostné Vianoce a úspešný nový rok 2018!

Helen Proková

3 názory na “Ekologický chov včiel

  1. Dobrý deň,

    mám záujem zapojiť sa do projektu BLESABEE, ale nikde nemôžem nájsť kontakt na pani Helenu Prokovú.
    Kde ho nájdem?

    Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *