Ekologický chov včiel

Milí včelári,

hoci v tomto roku nám spoločné včelárske stretnutie nevyšlo, s radosťou vám oznamujem, že o to viac príležitostí nás čaká v nasledujúcom roku, či dokonca rokoch.

V novembri 2016 ste mi v dotazníkoch označili, že máte záujem o školenie o ekologickom chove včiel a návštevu ekologických včelníc v Rakúsku. Vytvoriť kvalitný včelársky program nie je maličkosť, potrebné je získať odborníkov a v nemalej miere, aj finančné prostriedky. Som rada, že sa to podarilo.

V ostatných rokoch som pracovala na vzniku slovensko-česko-rakúskeho včelárskeho partnerstva, vďaka ktorému vznikol spoločný vzdelávací projekt pod názvom BLESABEE. Jeho cieľom je posilniť kompetencie a zručnosti včelárov a pomôcť im dostať sa až na úroveň učiteľov včelárstva, ktorí budú následne vzdelávať včelárov v regiónoch.

Prvým výstupom projektu je nový vzdelávací program o ekologickom chove včiel, s osobitným dôrazom na ošetrovanie včelstiev kombináciou biotechnologických zásahov, tepelného ošetrovania ako aj organickými kyselinami. Pripravovaný vzdelávací program pozostáva zo štyroch vzájomne prepojených modulov a bude vyučovaný kombinovanou formou online štúdia materiálov, diskusného fóra s odborníkmi ako aj s praktickou časťou, ktorá bude prebiehať na vybraných vzdelávacích včelniciach.

V roku 2018 budeme testovať vytvorené vzdelávacie materiály ako aj prakticky zamerané 2 dňové školenie, ktoré bude prebiehať v areáli SOŠ Pod Bánošom v apríli 2018. Cieľom tohto stretnutia bude diskutovať s pozvanými včelárskymi odborníkmi, ktorí, s malými výnimkami, chovajú včelstvá v ekologickom režime. Podrobnosti vám pošlem začiatkom februára 2018. Tí, ktorí však už teraz viete, že máte záujem o takéto odborné školenie (ukončené certifikátom vydávaným SOŠ Pod Bánošom), prosím, napíšte mi už teraz, aby sme vedeli predbežný záujem.

Od roku 2019 budú školenia prebiehať už v rámci novej multimediálnej vzdelávacej platformy, ktorá bude ponúkať špecializované modulové školenia, ktoré budú vždy doplnené  o praktické cvičenia na včelniciach.

Komu sa zdá jar ďaleko, pozývam vás na včelárske stretnutie 18.1. o 17:30 do Stupavy, Mestského kultúrneho centra, kde som pozvala Rakúskeho profesionálneho „bio“ včelára, Thomasa Fandla z Burgenlandu. Jeho prednáška bude zameraná na jeho technologický postup vedenia včelstiev v tzv. „bio-režime“. Včelári viac ako 40 rokov a je vynikajúci včelársky odborník. Prednášku budem tlmočiť z angličtiny. Príďte! Prosím, napíšte mi email, aby sme vedeli pripraviť kapacitu sedení.

Mohlo by vás zaujímať aj podujatie v Nitre, výstavisko Agrokomplex, v rámci predajnej výstavy Včelárstvo pripravujeme cyklus prednášok na sobotu, 24.2.2018. Prezentovať budú okrem iných hostí aj Ing. Pavel Fiľo, Ing. Robert Chlebo a Daniel Pfeifenberger zo Salzburgu (obhospodaruje okolo 150 včelstiev v bio-režime).

Kto má záujem ísť cestou „včelárenia bez (minimálnej bez ťažkej) chémie“, poznačte si tieto dátumy a veľmi rada vás opäť uvidím.

Na záver každému z Vás úprimne želám najmä pokoj, pohodu, vyložené nohy, tásku plnú koláčov a dobrôt, prechádzky po lese – čokoľvek Vám bude robiť radosť. Hlavne pokoj od všetkých starostí. Nabite sa pozitívnou energiou a teším sa vás v novom roku 2018.

Radostné Vianoce a úspešný nový rok 2018!

Helen Proková

2 názory na “Ekologický chov včiel

Pridaj komentár